En Sevdiğim 16 Türk Filmi | Türk Sineması

2 İzlenme
Published
Metinde yazım hatası aramayın, çoktur. Çalakalem yazılmıştır.
piano piano bacaksız- bu filmi trtnin hafta sonları güzel filmler verdiği zamanlarda izlemiştim ve kış ayıydı. Film 1940lı yıllarda geçiyor ve soğuk yapısıyla insanı sıcak hissettiriyor. Soğuk yağısı nasıl sıcak hissettiriyor bilmiyorum, ama Lilia For Ever filminde de aynı durum vardı. Ortam soğuktu, fakat karakterlere yakın hissediyorduk. Piano Piano Bacaksız'dan da bir sahne aklımdan çıkmıyor. Durum o dönemlerde dünya için bir felaket olduğundan para kıtlığı var ve inanlar para hayalleri kuruyor. Bizim baş kahramanımızın yaşlı tanıdığı ise altın dişini söküp bir çeşit alaşım yapıp toprağa gömüyordu, hesapta bu şekilde para yapıyorlardı. Küçükken izlediğim bir film olduğu için neredeyse o dönemlerde her gün bunun hayalini kurmuştum. Mahallede çingene bir kadının dişlerini sökmek ve para yapmak gibi sadistçe düşüncelereyse tamamen bu film sevk etmiştir. Hala hatırlayanlar için iki ses kulaklardaır. Bacaksız, piano piano.
Otobüs- Tunç Okan'ın filmidir ve çekildiği dönemlerde Türk milletini aşağılıyor gerekçesiyle sinemaya sokulmamış, yasaklanmıştır. Filmde bir grup Türk'ün yurt dışına kaçış hikayesini izliyoruz. Adam bu grubu alıyor Avrupa memleketine bırakıyor, sonra da gidiyor. Otobüstekiler bir süre sonunda çıkmak zorunda kalıyor ve tüm macera orada başlıyor. Avrupa'nın modernizmine ayak uydurması hayli zor taşra çarpı taşralıların cidden garip hallerini izliyoruz. Yürüyen merdivende ters yöne koşmak mı dersiniz, çıplaklar partisine katılmak mı, türlü türlü dramatik hayaller kapımızın önüne geliyor. Peki cidden bir aşağılama var mı? Tabii ki de hayır. Zaten herhangi bir millet bu şekilde aşağılanamaz. Bilinçsizliklerin gösterimi bir aşağılama çeşidi değildir, aksine olumlu yöne süren bir eleştiridir. Sen ülkendeki çapraşıklığı dile getiriyorsan bu ülkeni ileri götürmek içindir, geride kalsın domuz diye kimse düşünmez, tabii bunu dünya için kurgulayanlar asıl meseleyi düşünenlerdir. Ve bir de kol kırılır yen içinde kalır mantığı var. O da sapıkça bir tavırla karşı karşıya gelmemize sebep oluyor genelde. Ülkede bir şey oluyor, ağza alınmayacak bir şey. Aman yabancılar duymasın, aman başkası duymasın moduna giriliyor. Evet başkası kere başkası olan yabancı belki cehennemdir, ama en başta senin o kolu kırmaman gerekiyor, bunun bilincine de eleştiri ile varabilirsin. Otobüs filmi kırılan kolu hem Avrupa hem Türkiye cephesiyle gösterdiği için sevdiğim filmlerdendir.
Duvar- Yılmaz Güney'in en başarılı bulduğum filmidir. Türkiye'de çekilememiş olmasına üzüldüğüm bir filmdir, ama belki de bu film için hayırlı olmuştur. Zira Türkiye'deki dönemin baskıcı yapısı bu filmdeki birçok olayı kapı dışarı dahi edebilirdi, Yılmaz Güney'i kendi gazetelerinde ve mahkemelerinde katil ilan ederek ettiği gibi. Film bir grup mahkumun kaderini anlatır. Bunların içinde çocuklar, siyasi suçlular, hırsızlar, namus suçluları, ne ararsanız vardır. Suç üzerine suçtan giden bir yapısı vardır filmin. Bu yüzden gardiyanlara odaklanır. Yine Yılmaz Güney'in Soba, Pencere Camı ve İki Ekmek İstiyoruz romanı bu mahkumların hayatına parmak basar. Çocukların yarattığı drama, gerçekçilik, oyunculuk deneyimi olmayan bu çocuklar için resmen Oscarlık'tır. Film, başındaki radyo reklamı sekansıyla başlattığı serüveni ölümlerle süsleyerek bitirir. Hayatın süsü de zaten ölümden başka bir şey değildir.
Tabutta Rövaşata- Sıradan insanların hayatına odaklanan filmleri, hikayeleri sevdiğimi beni az çok tanıyan insanlar bilirler. Tabutta Rövaşata'nın konusu ise evsiz bir İstanbullu'nun travmatik hikayesidir. Onun kaderi temelden çizilmiştir. Peyder pey ölen, kimsesizler mezarlığına gömülen tiplerden biridir. Mutlu olmak için hakkı yokmuş gibi görünür. Beyhude bir yaratıktır kimine göre. Bazen yok yere tavus kuşu çalar, bazen yokluktan tavus kuşunu yer. Nihayet sevmeye başladığında zaman onu kendisine çeker. İnsanüstü oyunculukların, muazzam müziklerin filmidir Tabutta Rövaşata.


Sinema: https://www.youtube.com/playlist?list=PL0t6qBLZLCIkM43VOXxntruwrSzZDDhEK
Nejla'yla Kitaptan Sonra:https://www.youtube.com/playlist?list=PL0t6qBLZLCIlh-J_VB5Mx8gUFI225imiO
Bilim-Kültür: https://www.youtube.com/playlist?list=PL0t6qBLZLCInkvr4NI8cyeduPZatbB3wo
Edebiyat: https://www.youtube.com/playlist?list=PL0t6qBLZLCImsZMgbm2hBy_Fcwo0m1XER

Selamlar, bilginin harman olduğu, harmanın çok olduğu yerdesiniz. Dandik challangelardan sıkıldıysan geliver. Maymunlar ve daha birçok şey hakkında bilgileşmek üzere.

iletişim:
instagram: https://www.instagram.com/inankosev/
facebook: https://www.facebook.com/inankosev/
twitter: https://twitter.com/inankosev
İnan Köse
Kategori
Yerli Sinema
Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.